У Нью-Йорку відбулась благодійна виставка свідчень українців про війну - Накипіло
Партнерські матеріали

У Нью-Йорку відбулась благодійна виставка свідчень українців про війну

  • Юлія Напольська
  • 23 Червня 2023


Свідчення українців про війну побачили у Нью-Йорку. Серію розповідей очевидців про злочини росії в Україні, збережені на соціальній онлайн-платформі Svidok.org, показали на виставці у Посольстві Польщі. Все аби привернути увагу американців до знищення росіянами культурної на національної спадщини України та посилити підтримку для нашої держави, розповів організатор заходу, генеральний директорAI for Good Foundation Джеймс Ходсон.

DSC 6825

“Газети дають статистику, кількість втрачених танків, нальоти, а “Свідок” розповідає людські історії. Мета заходу полягала в тому, щоб дати світові побачити, що українці переживають щодня, — розвинути емпатію та співчуття, а також спонукати людей продовжувати підтримувати Україну, до перемоги”, — розповів Джеймс Ходсон. 

Участь у події взяло понад сотню дипломатів, митців та інших жителів та гостей Нью-Йорка. Під час відкриття виставки до американців звернувся міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. За його словами, з початку повномасштабного вторгнення росіяни пошкодили або повністю знищили 623 об’єкти культурної і національної спадщини. 80 з них — це пам’ятки національного значення. І це не враховуючи злочинів на тимчасово окупованій території України.


“Пошкодження таких культурних пам’яток, як музеї, бібліотеки, історичні будівлі — один фіксованих типів воєнних злочинів. Для дуже важливо документувати розповіді українців про воєнні злочини, свідками яких вони стали і їхні спогади про війну, як елемент культурної та історичної спадщини. Вклад таких платформ, як Svidok.org до цього процесу — надзвичайний,” — наголосив Олександр Ткаченко. Він закликав американців продовжувати допомагати Україні та не відвертати уваги від злочинів росії проти всього демократичного світу.

У рамках заходу також відбувся показ документального фільму польського режисера Томаша Грживачевського «Стерти націю» та унікальний аукціон українських традиційних мистецьких робіт, створених митцями з усієї України під час війни. Втім виставка персональних історій українців найбільше вразила американців, зазначив Джеймс Ходсон.


“У кожного, з ким я спілкувався, була своя історія, яка його зворушила і я думаю, що в цьому сила персональних історій, збережених на “Свідку”. З кожною людиною ці спогади “спілкуються” по-різному, але кожен може навчитися краще розуміти та підтримувати Україну, читаючи ці історії. Тепер ми плануємо перенести цю подію в інші міста та вивести голоси українців в нові простори для іноземців, які інакше б не почули новин про боротьбу України проти варварського фізичного знищення та геноциду України”, — розповів Джеймс Ходсон.

Найближчим часом виставку планують організувати у Сан-Франциско. 

Svidok.org — це соціальна неприбуткова платформа, яка зберігає спогади українців про війну. Платформа співпрацює з Міжнародним кримінальним судом та Офісом Генпрокрора, та передає їм свідчення воєнних злочинів, залишені на Свідку. Ціль платформи також і міжнародний розголос війни росії в Україні, щоб зміцнити підтримку партнерів.

Зберегти спогад можна через тг-бот @SvidokNoteBot або на сайті Svidok.org за попередньої реєстрації.

Svidok.org — захищена соціальна платформа спогадів, де люди анонімно описують свій досвід життя під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Її стоврили українські IT-фахівці за підтримки фундації AI for Good.

Аби зберегти спогад, потрібно зареєструвати на svidok.org або ж скористатись тг-ботом — @SvidokNoteBot . Далі робити власні анонімні дописи. Це можуть бути і спогади про те, як людина пережила обстріли, стала свідком руйнування, отримала поранення, пережила окупацію, про вимушену евакуацію, волонтерство, адаптацію до життя без електроенергії, і навіть роздуми чи творчість. Також до тексту можна додавати фото та відео. 
До платформи вже долучились понад дві тисячі українців. Ось кілька спогадів, які зберегти люди.

8KA15tMjpn7j12 dlsrErUUwC6DBenw4WZB2S3J1pMEFxZb0cCv3R1r df1qchUHmJUJCV68A2sY12EDaHbHWgulbmSsDNbhDBr1A2Z85 m0F 2Go

“...Багато військової техніки зайшло до Красного, Чернігівської області, аж земля дризжала. Вистріли ставали все потужнішими, а ми все більш наляканими. Потім майже жили в погрібі (Слава Богу, що в нас є погріб!). Літак “орків” постійно літав над нашими хатами, таке враження, що він торкався наших дахів. Потім він почав скидати на нас бомби. Так вбило нашого односельчанина Романа, ще його батька та брата контузило. Потім артилерією нас закидали, авіабомбами… Жінка та двоє діток підірвалося на міні, намагаючись виїхати з Красного. І ми опинилися в якомусь кошмарі і до Чернігова не виїхати … і в сторону Києва вже не виїхати. …  Бачили, як хати горіли по селу, тварини бігали з скляним поглядом, це було дуже моторошно. , — поділилась поділилась жителька Чернігівщини на платформі.

9aBqh HdF6XTfrC3Av5CfIX4MkpHBH6X

“У березні 2022 року стояв на вулиці в черзі з кількох тисяч чоловік до магазину, до якого можна потрапити лише по одному, бо лякались крадіжок. Стояв з ранку до вечора, раз за разом тікаючи до підземного метро від обстрілів зі ствольної артилерії та градов з ураганами, тоді на «таке» не було сирен, почув вибухи та тікаєш у метро. Я бачив пожежі, які день зміняли на ніч від чорного диму. По скупченням людей теж стріляли, саме біля продуктових магазинів я побачив перші трупи у житті. В один із таких днів, поки перебував під обстрілами в пошуках їжі, снаряд прилетів до моєї квартири на другому поверсі. Її наскрізь пробило шрапнеллю разом із броньованими дверима, будь я там — був вже небіжчиком.”, — згадує очевидець з Харкова. 


Ці свідчення, разом з іншими вже передані до Міжнародного кримінального суду та Офісу Генпрокурора, розповіла Олена Кук.

«Ми напряму контактуєм з представниками МКС щодо передачі свідчень українців про злочини РФ під час війни. Деталі передачі свідчень — конфіденційні з міркувань безпеки. Але варто сказати, що трибунал виявляє велкий інтерес до таких персональних історій», — зауважила вона.

Директорка з комунікації проєкту наголошує: платформа має кілька рівнів захисту, що дозволяє зберігати анонімність дописувачам. Розробники закрили особисті дані користувачів з міркувань безпеки. Лише розслідувачі можуть з ними сконтактувати через спеціальний аккаунт і лише з дозволу людини. Додатково також створили механізм фіксації спогадів для українців, які перебувають на тимчасово окупованій території.  

“Якщо людина перебуває на окупованій території, може поставити спеціальну помітку. Тоді її допис опублікують тільки тоді, коли їй вже нічого не загрожуватиме” , — пояснила менеджер з технічних питань Юлія Токарчукова.


Також, платформа надійно захищена від кібератак. А сервери, які зберігають спогади  фізично розташовані — у Німеччині та США, тож росіяни не можуть нанести пряму атаку на них і стерти дописи.

“Часто дописи українців у соцмережах блокують. Або вони губляться у потоці інформації. До прикладу, зараз складно знайти деякі знамениті фото і відео 24 лютого, не кажучикажути вже про 2014 рік. А все це дуже важливо зберегти, аби росія не змогла маніпулювати фактами. А, аби все, що ми пережили не було марним. Саме ми хочемо зберегти історію кожного українця на надійному порталі — на Svidok.org”, — пояснює Олена Кук.

Також на платформі постійно реєструються іноземні журналісти. Серед медійників є і з таких авторитетних видань, як The Times, The Economist, Le Monde. Вони також можуть сконтактуватись з українцями через спеціальний захищений аккаунт, та використати свідчення у своїх матеріалах. Крім того, за словами Олени Кук, розробники відслідковують активність на сторінці. Відповідно до останніх даних, на Свідок щодня заходять тисячі людей за-кордоном. Персональні історії українців допомагають краще усвідомити жахіття війни іноземцям, ніж новинні заголовки, відгукуються вони. 


Ієрархія управління відходами: якою вона може бути в Україні? Думки експертів

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова